K čemu slouží policie

Dnes si rozebereme funkci policie. Bez příkras. Nejdříve dám prostor k vyjádření přímo policii samotné. Ta se definuje nějak takto:

Policie České republiky je jednotný ozbrojený bezpečnostní sbor zřízený zákonem České národní rady ze dne 21. června 1991. Slouží veřejnosti. Jejím úkolem je chránit bezpečnost osob a majetku, chránit veřejný pořádek a předcházet trestné činnosti.

Nejedná se o upravený text, je to průvodní text na wikipedii, na stránkách policie a jejich propagačních materiálech. Jedinou úpravou je tučné zvýraznění charakteristických slov, která budou sloužit k rozboru činnosti policie.

Tento článek, a jeho psaní, považuji za velmi složité, poněvadž nechci sklouznout do expresivity, ačkoliv dopředu říkám, že můj postoj k policii je značně kritický.

Zřizovatelem Policie je Česká republika (Česká národní rada). Hlavním zdrojem prostředků Policie jsou veřejné finance. Policie má svrchované právo k iniciaci “obranného” – útočného násilí, a může jej ze zákona využít i v případě podezření, které se nakonec může projevit jako plané. Žádná jiná entita v této zemi nemá takovou pravomoc.

Policii nelze ze zákona konkurovat, a nelze ani požádat o výjimku. Neexistuje možnost jak vykonávat stejnou činnost jako policie. Jedinou alternativou, která existuje jsou bezpečnostní agentury, které jsou však ve všech případech podřízeny činnosti policie.

Za předpokladu, že v určitém odvětví neexistuje adekvátní konkurence, můžeme hovořit o dominantní pozici, v případě že je konkurence zákonem zakázána, dochází, tak k násilně zvolenému monopolu. V prvním případě lze říci, že neexistuje konkurence, protože se jednoduše nevyplatí. V tom druhém neexistuje konkurence, protože by byla násilím potlačena.

K čemu tedy slouží policie?

Zaprvé chrání ruku, která jí krmí. Tou je stát, a jeho zájmy. Bez státu je existence policie ohrožená, a bez policie je zase ohrožena existence státu. Je to symbióza, a stavební kámen státnosti. Zbytek prostředků je vynaložen na veřejnou propagaci, která má legitimizovat existenci policie, a vytvářet pocit péče, bezpečí a hájení zájmů obyčejného obyvatelstva.

Policie ČSSR hájící v prvé řádě zájmy socialistické republiky

Dovolila jsem si upravit citaci Policie k sobě samé.

Policie České republiky je jednotný ozbrojený sbor zřízený zákonem České národní rady ze dne 21. června 1991. Slouží k vymáhání práva určeného státem. Jejím úkolem je chránit existenci státu, vytvářet pocit bezpečí a své vlastní legitimity.

Líbíl se Vám článek?

Díky darům nemusí být na webu reklama. Děkuji všem, kteří přišpeli 🙂
PayPal
Bitcoin
Bankovní převod: Platební brána
BTC adresa: 1ECxFCzP3n3t6Rq8zMcQZpkPQbw2QYchWL