Když neumíš učit, neuč: manuál pro učitele, kteří si pořád na něco stěžují

Studenti nedávají pozor, koukají do mobilu, poslouchají hudbu a neplní si úkoly. Jestli jste učitel, a něco takového padá z vašich úst, tak jsou jen dvě možnosti. Zahoďte diplom z pajdáku, a vypadněte dělat něco, co vás skutečně baví, nebo si uvědomte, že když vás někdo neposlouchá, tak to jen znamená, že jste nudní.

Kdybych si v práci stěžovala, že mě někdo neposlouchá, tak mi okamžitě šéf řekne něco ve smyslu, naprav to, nauč se mluvit, buď přesvědčivá… Jednoduše mi dá najevo, že když nedokážu přesvědčit druhé, tak s tím mám něco dělat. Není to chyba těch, kterým se něco pokoušíte sdělit. Co byste si mysleli o hudebníkovi, který si stěžuje, že ho nikdo neposlouchá – asi jen to, že je na houby. To stejné platí o učiteli. Jen ten má hromadu šikovných výmluv.

Bez učitelů to nejde…

Vím, že tady jsem na tenkém ledě. Ale myslím si, že bez většiny učitelů to jde, a dnešní stav je toho důkazem. Nehledě na fakt, že téměř všechno je dostupné na internetu, a jediné co se opravdu člověk musí naučit je pracovat s informacemi. Ačkoliv si myslím, že je učitelů pořád potřeba, tak už jejich role není (naštěstí), a neměla by být (uff) o tom, že studenta vychovávají. Rodiče by se měli naučit, že učitel není od toho, aby dával dětem lekce slušného chování, a učitel by si měl uvědomit, že není rodič, a rozhodně by neměl jednat proti vůli studenta. A student, ten by měl studovat jen když o to opravdu stojí. Škoda, že to tak vždy není. Pochopitelně nelze být dobrým učitelem pro třicet žáků. Je důležité, aby byl zájem oboustranný.

Začněte u sebe

Pokud vám, drazí učitelé, školní systém nevymlel poslední kolečka z hlavy, a dostali jste se až sem, tak gratuluji. Rozhodně nechci hanit učitelskou profesi. Za svůj život jsem poznala opravdu skvělé profesory. Jenže se nemohu zbavit nepříjemného dojmu, že mnozí učitelé berou svou profesi, jako něco víc, než jsou ostatní. Je to trochu nešvar pracovníků veřejného sektoru, snad kromě lidí z berňáku si každý tak trochu myslí, že bez něj by to nešlo. Možná si to myslí i ti z berňáku, ale těm by to nikdo nevěřil. Věřím, že mnozí učitelé chtějí předávat informace. Jen jde vždy o to, jak je předají.

Skvělý učitel

Skoro každý takového měl. Je to člověk, který může učit třeba jadernou fyziku, a stejně jeho projev zaujme i zelenou hipízačku. Většinou se jedná o někoho vtipného, někoho, kdo je ochoten se studentem diskutovat, dokáže přiznat chybu, dokáže pochválit, ale také konstruktivně předávat zpětnou vazbu. To je náš člověk. Není potřeba kopírovat jeho vlastnosti, stačí jen být s lidmi za dobrou, a chtít po nich jen to, co byste chtěli sami od sebe.

Škola a učitelé nejsou pro mě

To nevadí. Není to nic špatného, neznamená to, že je dítě hloupé, neznamená to vůbec nic, jen snad to, že každý člověk je jiný, a někomu škola prospěšná nebude. Pro takové existují alternativy, například Svoboda učení: https://www.svobodauceni.cz/

Líbíl se Vám článek?

Díky darům nemusí být na webu reklama. Děkuji všem, kteří přišpeli 🙂
PayPal
Bitcoin
Bankovní převod: Platební brána
BTC adresa: 1ECxFCzP3n3t6Rq8zMcQZpkPQbw2QYchWL