“A kolik jsi vychoval dětí, že si dovoluješ nesouhlasit?” – nemám argumenty, tak fauluji

Apel na počet vychovaných dětí je velice specifickým typem argumentačního faulu Ad hominem. Spočívá v tom, že diskutující útočí na oponenta se snahou emočně znevážit výrok, místo toho, aby se věnoval skutečné podstatě tématu. Takový faul se často objevuje v diskusi o školství. Útočící se snaží tímto tvrzením vyloučit z diskuse bezdětné/mladé nebo diskusi převést tam, kde není třeba argumentů.

Abys mohl kritizovat jídlo, tak musíš mít Michelinskou hvězdu

Nehledě na okolnosti, tak s výše uvedeným tvrzením by moc lidí nesouhlasilo. A ti, kteří, ano, by dostali zřejmě nálepku pozérů. Kritizovat jídlo může každý. Stejně tak v diskusi nevadí, že kritizuje politickou situaci člověk, který není políben politologií. Nutno však dodat, že snad každé diskutované téma má své fauly. Mnohdy jsou užity jako provokace, která má za cíl přesměrovat diskusi tam, kde nejsou třeba argumenty.

Efektivní obranou je pouze ignorace

V případě, že do diskusního pléna vstoupí s otázkou na počet vychovaných ratolestí, tak téměř s klidem na duši mohu konstatovat, že diskutovat nemíní. Přichází pouze čeřit vody, hodnota příspěvku odpovídá spamu. V případě, že to s “diskutujícím” vyzkoušíte, tak je velmi důležité nesklouznout do žumpy, stále argumentovat věcně, a k tomuto vyzývat i oponenta.

Příklady nadevše – co je Ad hominem

Je nevalidní druh argumentace, ve které diskutující nepracuje s fakty, nýbrž hledá nedostatky v oponentovi. Poukazováním na nedostatky (i domnělé) pokouší napadnout výroky, které s těmito nedostatky nesouvisí. Pár příkladů nadevše.

  • Věkem – snaha poukázat, že dotyčný má nedostačující věk, nebo je naopak starý
  • Zkušenosti – podobné jako s věkem, kdy snaha znevážit oponenta protože nenabyl patřičné zkušenosti
  • Pohlaví – objevuje se například v diskusích o interrupcích, kdy je tvrzeno, že muž by se měl distancovat názoru
  • Autoritou – snaha napadnout tvrzení, tím, že jej neuznává autorita.

Sklouznout do takové diskuse je poměrně snadné, hlavně pak, když už se jedná o opakovanou diskusi s neoblíbeným oponentem. A i když to někdy nejde, tak je dobré alespoň zachovat slušnost.

Líbíl se Vám článek?

Díky darům nemusí být na webu reklama. Děkuji všem, kteří přišpeli 🙂
PayPal
Bitcoin
Bankovní převod: Platební brána
BTC adresa: 1ECxFCzP3n3t6Rq8zMcQZpkPQbw2QYchWL