Ageismus: Mladí sice neumí nastartovat sekačku, ale zase nepodepisují smlouvy podomním podvodníkům

“Tato generace je horší než ta před ní. Neumí rozdělat oheň v dešti, a neovládá průmyslové stroje. Jen sedí na těch počítačích. Ale je to pořád lepší než důchodci, kteří si pozvou domu kdejakého podvodníka, a upíšou mu svůj barák.” Pokud jen částečně souhlasíte, tak čtěte dál, protože jste vedle.

Ageismus – platí to i naopak

Ageismus – neboli věková diskriminace je ideologie založená na sdíleném přesvědčení o kvalitativní nerovnosti jednotlivých fází lidského životního cyklu. Projevuje se skrze proces systematické, symbolické i reálné stereotypizace a diskriminace osob a skupin na základě jejich chronologického věku a/nebo na jejich příslušnosti k určité generaci.

Samo o sobě je velmi hloupé přisuzovat lidem vlastnosti na základě jejich věku. Pravdou je, že určité věkové skupiny mají určité vzorce, ale v rámci jedince nelze říct jak se v daném věku bude chovat, nezávisí to totiž zdaleka na datu narození nýbrž na dalších proměnných jakými jsou například, sociální původ, výchova, vzdělání, finanční stav.

Přiznám se, že mne vždy mile překvapí senior, který využívá email, a umí třeba oskenovat dokument. Také mě zarazí, když někdo ve dvaceti platí složenkou na poště.

Alergie na generační odborníky

V Liberci totiž nemají nic lepšího na práci, než prohlašování apokalyptických tvrzení. Jejich náměstek se snaží dohnat děti do škol, protože to jinak nejde. Děcka totiž sedí na těch počítačích a uniká jim realita. Jediné správné studování je ty mladé ukovat do lavic, a nechat do nich nalévat ideologicky krystalickou bramboračku. Je potřeba vychovat další správnou generaci, která bude remcat na tu nadcházející.

Ageistické prasátečko

  • Teče mu ještě mlíko po bradě
  • Ok boomer
  • Z toho vyrosteš
  • Když mi bylo tolik co tobě (za mých mladých let)…
  • echo $generace; umí jenom … echo $náhodná_činnost; a echo $náhodná_činnost2;
  • Důchodci volí babiše a komouše (…) staří by neměli …

Mladí nemají vychování “Sokrates”

Naše mládež miluje přepych. Nemá správné chování. Neuznává autority a nemá úctu před stářím. Děti odmlouvají rodičům, srkají při jídle a tyranizují své učitele.

První generační fňukal byl Sokrates. Po něm se toto nelichotivě dědictví dostalo až k nám.

Ageismus je zřejmě všude a týká se všech

Není možné se vyhnout generačním moudrům, ale je možné je dále nešířit. Remcat na jiné lidi je prostě sport, a někdo je v něm sakra dobrý, pro jiné to je jen filler již tak chabého rozhovoru. Je však fajn poukázat na to, že věk není měřítkem.

Mezigenerační setkávání jako přínos pro obě strany

Existuje pár skvělých projektů, do kterých se zapojují senioři s mládeží. V minulosti bylo běžné, že se rodiny držely pohromadě a o stárnoucí členy se staraly. Bohužel s odlivem lidí z vesnic do měst došlo k odcizení. Do bytové jednotky 3+1 těžko vměstnáte více než nukleární rodinu, a na seniory již “nezbylo” místo. Dlouho se s tím nic nedělalo. Senioři se přesunuli do pečovatelských domů nebo jim jejich rodiny našly dostupné bydlení.

Zajímavé projekty

Líbíl se Vám článek?

Díky darům nemusí být na webu reklama. Děkuji všem, kteří přišpeli 🙂
PayPal
Bitcoin
Bankovní převod: Platební brána
BTC adresa: 1ECxFCzP3n3t6Rq8zMcQZpkPQbw2QYchWL