Nic jako “moje pravda” neexistuje

“Každý máme svojí pravdu” – kdykoliv něco takového slyšíte, tak to znamená pouze jediné – ten, kdo to tvrdí tu pravdu nemá. “Každý máme svojí pravdu” použije jen člověk, který si za svým postojem pevně nestojí. Je to slabošské, neb za tímto tvrzením stojí výmluva, lež a výsměch oponentovi.

Nic jako “moje pravda” neexistuje

Existuje pravda, nic jako moje, tvoje, jeho, její pravda. Pravda, pouze obyčejná pravda poukazující na výsledek reality. Realita existuje nezávisle na člověku. Pravda existuje nezávisle na názoru. Nazývat názor pravdou je hloupé a škodlivé. Slovy popisujeme věci kolem sebe, když slovům překroutíme význam, ztratíme přehled nad tím, co je pravda.

Příklad za všechny Svoboda x Jistota

Velmi často se tyto pojmy zaměňují. Až tak často, že se k svobodě dokázala vecpat demokracie. Jistě jste postřehli, že slova svoboda a demokracie se objevují v jedné větě, a to aniž by se jakkoliv vylučovala. Kdyby se tak objevil hladomor a bohatství, tak lidé poukáží na logickou chybu. Přitom je to stejný případ. A zcela stejné to je se zaměňováním jistoty a svobody. Lidé volající po svobodě mnohdy pouze chtějí jistoty centrálního garanta. Chtějí, aby jim někdo zařídil pohodlí, bezpečí, teplo. Chtějí to nezávisle na tom, že tato jistota jde zcela jistě proti svobodě těch, kteří tuto jistotu budou nuceni zajistit. Svoboda vám dá možnost získat to stejné, ale nechce za to omezení druhých.

Bez objektivní morálky je vše dovoleno

Nemusí to být nutně špagety s nutelou, ale pokud nebudeme dávat žádný význam hodnotám, tak zcela jistě propadneme subjektivistické pasti, kdy je zcela vše bez jakéhokoliv významu. Není to však znamení pro slepé následování jakékoliv doktríny. Je velmi nutné, žádoucí napadat tvrzení, posouvat vědění a vést dialog. Říci však, že je pravda subjektivní není vedení dialogu, je to snaha znehodnotit jakýkoliv sběr poznatků.

A je A

Setkala jsem se s argumentem, že pravdou může být i přiblížení se ke skutečnosti. Myšleno tím bylo, že pokud všichni tvrdí, že má metrová kladina 99 centimetrů, a zároveň nikdo nepřišel na to, že ve skutečnosti má metr, tak se dá počítat 99 centimetrů jako poznání pravdy. Nebo alespoň přiblížení se k pravdě. Skutečnost je však taková, že 99 centimetrů není metr. Nikdo ze zúčastněných neměl pravdu. A jejich existence neměla vliv na existenci pravdy. Metr je metr. A je A.

Líbíl se Vám článek?

Díky darům nemusí být na webu reklama. Děkuji všem, kteří přišpeli 🙂
PayPal
Bitcoin
Bankovní převod: Platební brána
BTC adresa: 1ECxFCzP3n3t6Rq8zMcQZpkPQbw2QYchWL