Střední školy: Reformované zlo je stále zlem

Přesně tak, zase se rozjela debata ohledně reformy školství. Teď se berou na paškál střední školy. Politici připokáleně prohlašují jak je potřeba zásadní změna, ale zase ne jako moc. V diskusích na twitteru tradičně rej mlékařek z gymnázií a nedomrlých asociálů, kteří mají plnou hubu toho jak je dnešní mládež zkažená TikTokem a neumí nastartovat sekačku. Poloslepí osvícenci navrhují zrušit známky. Ti příčetnější zase zrušit státní maturitu. Ale pořád je to žalostně málo.

Střední škola je fail – její reforma nic neřeší

Ono je asi jedno do které půlky zadku vás nakopnou, protože to bude bolet v obou případech stejně. Jedno z mála pozitiv střední školy je to, že není povinná, a je to místo kde si většinou poprvé zakouříte trávu. Přidaná hodnota nula nula nic. Nejsmutnějším faktem je, že to co do vás drtí učitelé čtyři roky se stejně naučíte za půl roku v práci nebo na netu v diskusi fanoušků dané tématiky. Drtivá většina z nás co na střední chodila, musela docházet prezenčně. Hezky od půl osmé do čtvrté. Jedinou útěchou pak byla kuř pauza mezi odpolední výukou.

Já na střední vzpomínám ráda

A teď upřímně. Vzpomínáte rádi na střední, na bichlení vzorečků, které již neumíte, a nebo jen na fakt, že jste byli mladí? Většinou to je stejně smutné, jako když důchodce vzpomíná s láskou na režim. Není mu smutno po absenci toaletního papíru, nebo základních lidských práv; chybí mu vlasy a pohyblivé klouby.

Škola mi dala vzdělání a připravila na VŠ

Faktem je, že to stejné se dá ve většině případů naučit mnohem záživnější cestou za kratší období. Jediné co musím uznat je, že bez střední se člověk na výšku opravdu nedostane. Nicméně to je chyba nastavení. Protože maturita není rozhodně žádným garantem způsobilosti vysokoškoláka. Prostě si někdo usmyslil, že to bude zákonem. Moc hlubokého zamýšlení nad tímto rozhodnutím nebylo.

Další nestudovaný chytrolín co hejtí školní systém

Toto jistě můžete říct. Ale nic to nemění na faktu, že je školství zastaralé jako cestování parní lokomotivou. Také to nemění na faktu ubývající uplatnitelnosti na trhu práce. Nemění to nic také na tom, že střední školy stojí miliardy z veřejného rozpočtu, který už tak dostává na prdel od Aleny Schillerové.

Škola není ze své podstaty špatná – je ovšem velmi nesvobodná

Nechci tvrdit, že je škola špatná, nebyla by to pravda. Škola může být skvělým místem pro konkurenci myšlenek a idejí, ale musí opět nabýt ztraceného puncu svobody. Škola je v rukou státu ideologickým nástrojem pro propagaci governmentu, především jeho zájmů a někde na posledních místech něco málo předá obětem. Také by neměla znamenat odkladiště pro děti rodičů, kteří by si s nimi jinak nevěděli rady. A v neposlední řadě by do školy měli chodit jen ti, kteří o to skutečně stojí.

Líbíl se Vám článek?

Díky darům nemusí být na webu reklama. Děkuji všem, kteří přišpeli 🙂
PayPal
Bitcoin
Bankovní převod: Platební brána
BTC adresa: 1ECxFCzP3n3t6Rq8zMcQZpkPQbw2QYchWL