Věci, které již nedávají smysl: televizní noviny

Rozhodla jsem se začít psát sérií článků, která bude pojednávat o prehistorický věcech, které již v dnešní době příliš nedají smysl, ale stále mají svůj prostor. Jako první jsem si vzala na paškál televizní noviny.

První televizní noviny zavítaly na obrazovky československých domácností již v roce 1958, ještě dva roky před měly “demo” verzi v podobě TAZ – Televizní aktuality a zprávy. Providerem nebyl nikdo jiný než Československá televize, slovo konkurence bylo v Československu tabu až do roku 1989. Stejně celé zpravodajství pojednávalo pouze o tom, že chybí víčka na kečup. Pár let na to přišla TV nova se svým zpravodajstvím. To už sice konkurence nebyla sprostým slovem, ale za moc nestála. Chybějící kečupová víčka nahradila černá kronika, a nakonec zachráněný košík štěňat.

Tolik co do historie televizního zpravodajství, které postupem času měnilo kde co. Od moderátorů, po politický režim, který velebilo.

Internet killed the TV star

Jedna z největších, a prakticky ta zásadní chyba a nevýhoda televizního zpravodajství je, že dané informace si nemůžete ihned ověřit – tedy můžete, ale je to mnohem těžší než si určité tvrzení vyhledat na internetu. Díky tomu je televize doposud oblíbenou platformou pro dojmology a dezinformátory.

Ovšem to nejhorší co na televizních novinách shledávám, je že jsou v televizi, mají odpornou znělku, přiblblé představení moderátorů, kteří jsou nalití botoxem od hlavy k patě. Fejk od začátku do konce. Panoptikum uhasínajících televizních hvězd. Jako bonus dvacetiletá rosnička, která nerozezná fahrenheit od celsia, Budapešť od Kyjeva. Ale zato se zvládne ladně kroutit kolem Golfského proudu.

Když pomineme “objektivnost” televizního zpravodajství, tak zde přichází dalších pár nevýhod, které také nejsou zanedbatelné.

  • Zprávy jsou povětšinou večer – čekat do půl osmé abych se dozvěděla něco nového, je zbytečné plýtvání časem.
  • Reportáže jsou natáčeny pár hodin předem – informace již nejsou zdaleka tak aktuální jako update na internetu.
  • Reportáže v televizi mají jasný formát, a ten nelze změnit – na rozdíl od zpravodajského serveru, který můžete nahradit během vteřiny.

Nic jako objektivní zprávy neexistuje

Ačkoliv se takto označuje kdejaká zpravodajská relace, tak s klidem na duši mohu prohlásit, že nic takového není a nebude. Jediná možnost jak získat “nejobjektivnější” informace je rešerší, tu u televize uděláte povětšinou těžko.

Máte doma neurotika, který už deset minut předem huláka, aby všichni ztichli protože začínají televizní noviny? Ukažte mu tento článek 🙂

Líbíl se Vám článek?

Díky darům nemusí být na webu reklama. Děkuji všem, kteří přišpeli 🙂
PayPal
Bitcoin
Bankovní převod: Platební brána
BTC adresa: 1ECxFCzP3n3t6Rq8zMcQZpkPQbw2QYchWL