Vyzkoušeno za vás: Parler, sociální síť, která garantuje svobodu projevu, a neumí vůbec nic

V posledních pár dnech se hodně skloňuje jméno nové sociální sítě, na kterou se mají stěhovat konzervativci, protože je na tradičních sítích banují. Sama jsem velkým příznivcem nových projektů, a proto jsem se na Parler těšila. Bohužel marně, je to marné od začátku do konce.

Jdeme na to

Pokud jej chcete zkusit, tak doporučuji použít testovací email, ono to totiž s bezpečností této sítě může být všelijaké. A asi nemá smysl říkat, že si máte nastavit heslo. Jedno pozitivum jsem ale shledala, hned na úvodní stránce je docela pěkná fotka farmářky, která buď hajluje, nebo hledí dopředu. Bohužel to v obou případech vypadá jako seznamka farmář hledá ženu.

Hned při registraci na vás Parler zkusí znalostní zkoušku, protože jejich layout je špatně napsaný. Nelze pokračovat bez zmenšení stránky. Možná záměr 🙂

Když se ovšem přes tuto nástrahu dostanete, tak si můžete vybrat barvičku stránky! Za to utrpení při registraci to stojí. Při nastavení profilu správně nefunguje ořez profilovky ani cover headeru (timeline coveru). Ale i s tímto hendikepem ten profil nastavíte. Parler umí “česky”, je to nějaký amatérský překlad, ale to jim vyčítat rozhodně nehodlám, protože si pamatuji doby kdy se do češtiny překládal Facebook (je to náročné). Váš výsledný profil bude vypadat cca takto.

místy mi to připomíná Twitter

Bohužel…

Tady k souboji Davida s goliášem prostě nedojde. Parler je příliš malý, neobratný, a dřív nebo později bude potřebovat pro svůj chod hromadu reklam a prodejů dat. Stejně jako to má dnes Facebook. Ona se free speech sociální síť deklaruje hezky, když na ní máte tři libertariány, a jednoho zbloudilce, který si myslel, že je to eshop se sekačkami. Když jde do tuhého (o peníze), tak se musí najít kompromis, takže se obávám, že k nějaké redukci povolených názorů dřív nebo později stejně dojde. Nutno také dodat, že je Parler koncepčně udělaný tak do roku 2010. Je moc pracné, otravné, pomalé v něm fungovat. To je nakonec věc, která pohřbí většinu projektů.

Je to škoda

Možná to vypadá, že mám z fiaska radost, ale spíše se snažím zakrýt mírné zklamání. Ten Parler, který každý zmiňuje na Twitteru. Ten Parler, který má ukrást facebooku a twitteru konzervativní opozici. Prostě to nevyšlo, a zřejmě ani nevyjde. Ale pokus se cení. A kdybych tady neměla pravdu, tak mi to rozhodně vadit nebude.

Líbíl se Vám článek?

Díky darům nemusí být na webu reklama. Děkuji všem, kteří přišpeli 🙂
PayPal
Bitcoin
Bankovní převod: Platební brána
BTC adresa: 1ECxFCzP3n3t6Rq8zMcQZpkPQbw2QYchWL