Život bez internetu byl lepší, píše Máňa na svůj facebook

Určitě to znáte, melodramatické odchody z facebooku, desítky statusů na téma škodlivosti internetu, motivační citáty. Následně dva dny klid a pak tichý návrat. Snad každý má v okolí někoho takového. Internetového feťáka, který šíří revoluční osvětu o špatnosti internetu – na internetu.

Proč tedy na tom internetu jste?

Pokud mi vadí kouření, tak nekouřím, pokud mi vadí internet, tak na něm nejsem. Jenže ono to je celé, tak trochu jinak. Hejtovat internet je stejné jako hejtovat televizi, předtím rádio a předtím knihy. Je to již součástí small talku. “Haha venku je zima co, no a moje děti sedí pořád na tom facebooku haha”. Spadá to do kategorie, “mladí nemají vychování a za nás to nebylo”… Vypovídající hodnota nula, jen si daný řečník připadá lepším člověkem. A chvíli nestojí řeč…

Sedí na tom celý den, nic jiného neumí

Říká většinou stejná sorta lidí, která si nenechá ujít ani jeden díl Ulice. A v 19:30 po všech řvou “ticho jsou televizní noviny” (doufám, že jsou televizní noviny pořád v 19:30). Když už sedíš celý den na tom počítači, tak mi stáhni 5675 díl, protože zrovna nešla ta “outu tíví”.

Zkuste však těm lidem ukázat, co všechno na internetu jde. Třeba sdílet clickbaity, posílat třpytivé gify nebo sledovat výměnu manželek. A stvoříte dalšího internetového feťáka. Místo řečí na to, že tam pořád sedíte budete poslouchat řeči, že jim nikdy nepomůžete najít na facebooku vzdálenou tetu, kterou viděli naposled na spartakiádě v ’76. A že jste stále nepřijali pozvánku do jejich facebookové skupiny. Vidíte v tom někoho? Jasně,že vidíte.

Není víc hlubšího, než fotka ruky držící mobil, který je s rukou spojený pouty. To má být jako metaforické ztvárnění technologiemi zotročené společnosti. Ještě hodně cool je fotka černošského, hladovějícího dítka, které má místo jídla v misce facebook like buttony.

Podpoř svého internetového narkomana

A dej mu like, přijměte pozvánku do jeho skupiny a nezapomeňte zanechat komentář. A hned, co se po patnácté vrátí na facebook.

A teď chvíli vážně

Cílem tohoto článku není zlehčovat závislosti, ale poukázat, že se občas snažíme vidět špatnosti všude, a pomoci rádoby uvědomělých obrázků, citátů, videí… se utvrzujeme v klamu, který se stává obecnou “pravdou” či lidovým moudrem.

Líbíl se Vám článek?

Díky darům nemusí být na webu reklama. Děkuji všem, kteří přišpeli 🙂
PayPal
Bitcoin
Bankovní převod: Platební brána
BTC adresa: 1ECxFCzP3n3t6Rq8zMcQZpkPQbw2QYchWL