Opravdu potřebujeme sčítání lidu? [Aktualizováno]

Sčítání 2021 začíná o půlnoci z 26. na 27. 3. 2021, sčítání znamená šanci získat cenné informace o obyvatelstvu, které se jinak zjistit nedají. No, a ten, kdo se ho nezúčastní, ten dostane pokutu 10 000Kč. A ten, kdo se sečte špatně až 500 000Kč. Sčítání je povinné, a to i v době, kdy nesmíte cestovat ani za babičkou na Moravu.

Sečíst se můžete na internetu

Než to uděláte, tak si uvědomte pár věcí, které se udály ohledně digitalizace. Již jsem o nich sice psala, ale zde je důležité uvést alespoň pár bodů. Nechci nikoho odrazovat, ale je nutno si uvědomit, že formulář sčítání lidu po vás požaduje velmi citlivá data, která by se mohla snadno zneužít.

  • Rezervační systém na testování COVID-19, prodával data uživatelů komerčním firmám.
  • Portálu veřejné správy vyexpiroval bezpečnostní certifikát – bezpečnostní certifikát, který vám vystaví váš hosting zdarma nebyli schopni obnovit. Jedná se o poměrně velký bezpečnostní fail. Tam asi svá osobní data nahrávat nechcete.
  • Web na jednu položku stál daňové poplatníky 309 milionů – opět se opakuji, je to neuvěřitelné, ale je to tak. Eshop ve WordPressu za více než čtvrt miliardy.

V době, kdy smažíme Facebook za to, že prodává naše data velkým korporacím, je velmi pokrytecké neupozornit, že stát dělá to stejné, a ještě vám o tom ani neřekne. Facebook vám dá alespoň přečíst VOPky, kde se k tomu stěží ale dokážete dočíst.

Tak jo, přes internet svoje data asi nedáme

Pokud jste se rozhodli jako já, tak gratuluji, máte alespoň elementární povědomí toho, že nemáte nahrávat úplně všechno na net, obzvláště pak na nedůvěryhodné zdroje pochybných organizací. Další, a vlastně poslední možností je vyplnit starý dobrý papír, ale v tu chvíli je dobré se zeptat proč?

Proč se nechat sečíst?

Já vám to připomenu, třeba proto, že můžete dostat pokutu až půl miliónu. Těch půl milionů vám hrozí ve chvíli, kdy vás napadne napsat do formuláře nepravdivé informace. Pro ty, kteří formulář vůbec nevyplní je stát shovívavější. To je pouze za deset tisíc. Otázkou je, proč vlastně musíte vyplňovat něco, co už na nás dávno stát má? Stát si nedělá hlavu s ochranou osobních údajů, takže proč si dělat práci s tím rozjet každých deset let nějaký šílený projekt podobný Bačovskému sčítání oveček. Důvodem je, že stát neumí, nechce a nemá důvod něco takového dělat. Stačí vyhrožovat dostatečně vysokou pokutou, a ono se to SAMO vyřeší.

Přitom by stačilo pro uspokojení fetišistických choutek sčítání daňových otroků kontaktovat pojišťovnu. Ta má vlastně všechna data k tomu, aby si stát udělat dobře nad excelovým koláčem.
Jenže pojišťovny nemají informace o tom, kolik máte v peněžence. Přesně to nezjistí ani zvídavý formulář sčítaní lidu, ale minimálně data, která jste nuceni poskytnout poslouží k dobrému přehledu o tom, jestli je možné ještě trochu přitáhnout na daních. 🙂

Z čeho mít obavy (kromě zneužití osobních dat)

Například z toho, že od začátku března nesmíme cestovat mezi okresy. Není možné si koupit cokoliv jiného, než nezbytně nutné (jídlo, léky). Ale zároveň bude prostor pro to sčítat lidi.
Také se plánují návštěvy domácností, kde vás budou moci sečíst. Osobně netuším jestli dostanete taky pokutu, když odmítnete pustit do svého domova cizí lidi, například z obavy nákazy – doufejme, že ne.

Otázkou je, jestli je vhodné v takové situaci rozjíždět takový projekt. Minimálně s ohledem to, že připojení k internetu nemá řada seniorů, a ne každý z nich má někoho, kdo by to za něj mohl vyplnit. A chodit na poštu s formulářem, který, při vší úctě, není zdaleka, tak důležitý není, dobrý nápad. Není to dobrý nápad už jen proto, že pošta nestíhá ani to, co má teď, není to dobrý nápad ani proto, že hromada náchylných seniorů na jednom místě, je tak trochu jako neštovicová párty, ale po neštovicích neumřou tisíce lidí.

Tady je stát v roli rozmazleného fakana, který nebere ohledy, a hračku si prostě vyřve, děj se vůle boží. Musí být po jeho, všichni ostatní se mohou omezit, jejich svobody mohou klesnout pod garantována minima, ale důležité je, splnit agendu. Tento bezohledný způsob jednání je státu blízky nehledě na režim, který zastupuje.

[UPDATE 27/3 2021]

Nerada se chlubím, ale to co jsem tady na začátku března psala se potvrdilo. Web na sčítání kleknul. Nyní se online nemůžete sečíst. Takže jediná možnost je vyplnit papír a riskovat, že se nakazíte na poště. Stát, který vás měsíce drží v domácím vězení vás najednou vyžene ven jen, aby ukojil mocenský fetiš. Samozřejmě jen sečíst a pak šup zpět domů. Chátro.

Může jít o obrázek text, kde se píše Vážení uživatelé, omluvte prosím dočasnou nedostupnost aplikace pro vyplnšní elektronického sčítacího formuláre. Všechny informace o Sčítání idu domủ a bytủ 2021 najdete na stránkách www.scitani.cz Dékujeme za pochopení.
Jste jen zbytečná položka v excelové tabulce.

Nikoho nenabádám pls

To, jestli vyplníte, nebo nevyplníte, povinný formulář, musí být pouze vaše rozhodnutí. Rozhodně se tímto nedoznávám tomu, že bych snad dotazník nevyplnila, pouze považuji za důležité informovat o nekompetentnosti státu ve sběru osobních údajů, kde pochybuji, že budou data užita v nejlepším vědomí a svědomí. Empirická data nám ukazují, že při jakékoliv příležitosti jsou vaše data zneužita. Možná je sčítaní lidu výjimkou, ale to ví jen provozovatelé této události povinné pro všechny svéprávné dospělce, kteří zde pobývají alespoň pár měsíců.

Zdroje

Je mi jasné, že se najdou odpůrci, kteří budou tvrdit, že jsou informace tohoto článku zkreslené nebo snad lživé. Tak si poslužte:

Líbíl se Vám článek?

Díky darům nemusí být na webu reklama. Děkuji všem, kteří přišpeli 🙂
PayPal
Bitcoin
Bankovní převod: Platební brána
BTC adresa: 1ECxFCzP3n3t6Rq8zMcQZpkPQbw2QYchWL