Selský rozum praví, že je selský rozum hovadina

Samozřejmě, jako kdekoliv jinde, i zde platí, že existují výjimky, a jim čest. Nicméně o těch tento článek není. Budeme se věnovat lidem, kteří absenci znalostí jakéhokoliv oboru nahrazují selským rozumem.

Na začátku by bylo dobré ujasnit co vlastně selský rozum je, nebo alespoň, co by mohl být. Osobně bohužel považuji selský rozum jako něco negativního, něco, co značí, že daný myslitel, až tak moc nemyslí, a své mezery vyplní vzduchoprázdnem, které vzletně pojmenuje selským rozumem.
Bohužel jsem tohoto pocitu nabyla zkušenostmi s lidmi, kteří pojem selský rozum, překrucovali, nadužívali a hlavně zdehonestovali na úroveň mastičkářství nebo vymítání ďábla.

Selský rozum – zdravý rozum, prostý rozum, je druh myšlení, které vychází ze soudů a hodnocení, založených na empirií (zkušenosti). Takový druh “rozumu” může mít své opodstatnění, hlavně v profesi, kdy zkušený radí méně zkušeným s něčím, co nemá přesný postup, a je potřeba použít onu zkušenost k vyřešení problému. To je taková lightweight definice selského rozumu bez citového zabarvení.

Samozvaní nositelé selského rozumu však většinou fušují do všeho bez znalostí empirie. Nejčastěji jsou to pak fotbaloví trenéři, doktoři, politici nebo sociologové. Mezi sebou se tito mudrcové utvrzují ve své pravdě tím, že stejná klišé neustále opakují, a označují za projev “zdravého rozumu”. “To je přeci jasné, to dává rozum, na to nemusím být doktor, abych věděla, že očkování…”. Často je tento druh “rozumu” doprovázen vulgaritami, a škatulkování opozice. Nemáte rádi Evropskou Unii? Tak to jste jistě nahnědlý nacionalista. Nemáte rádi vlastenecké pochody? No tak to budete eurohujerský marxista. Nemáte rádi obojí? No, tak na to ještě odbor selských myslitelů neudělal patřičnou nálepku. Selským rozumem si mnohdy obhajujeme vlastní předsudky, které nemáme možnost jinak odůvodnit.

Někdo by však mohl říct, že chci upírat právo na názor. To nikoliv. Pilířem svobodné společnosti je svobodný projev. Nehledě na fakt, že jsou některé projevy nesmysly, jejich nositelé mají mít právo tyto názory vypouštět do éteru. A je to vlastně dobře, protože se pak mohou vystavit kritice, která je může posunout někam dál, a třeba (možná) si uvědomí, že věci, které tvrdí, nejsou tak úplně pravda. Když ovšem zamezíme těmto lidem možnost projevu, tak pouze vytvoříte dojem, že jsou cenzurovaní šiřitelé pravdy. To už je jen krok k tomu aby se našel další “prorok” selského myšlení, který bude chtít tyto lidi zastupovat, a jejich názory dále šířit. Bohužel již jako cenzurovanou “pravdu”.

Selský rozum má smysl tam, kde není možnost pracovat s daty nebo je ta možnost omezena. Stále však za podmínek znalostí daného oboru. Zdravá zkušenost může někdy opravdu lépe zastoupit výzkum, ale vždy je zapotřebí tuto zkušenost vystavit kritickému myšlení, a podepřít jí výsledky. Selský rozum bez znalosti, a zkušeností, nemá absolutně žádnou hodnotu.


Líbíl se Vám článek?

Díky darům nemusí být na webu reklama. Děkuji všem, kteří přišpeli 🙂
PayPal
Bitcoin
Bankovní převod: Platební brána
BTC adresa: 1ECxFCzP3n3t6Rq8zMcQZpkPQbw2QYchWL