Svoboda slova na sociálních sítích – Parler, který opět “funguje”

Založit si free speech sociální síť. Romantická představa o dvou kamarádech, kteří v garáží rozjedou alt tech konkurenci, která položí giganty jako Facebook na lopatky. A teď rychle návrat do reality… Bohužel, doba, kdy se dalo konkurovat světovým korporacím prostým nápadem, je tak trochu fuč s prvním iPhonem, alespoň v rámci sociálních sítí, kde je potřeba úložiště, know-how, stovky pracovníků a v neposlední řadě přívětivost vlády a investorů.

Platforma zaručující svobodu slova to bude mít těžké v mnoha ohledech. Když pomineme milióny dolarů, které je potřeba vynaložit, tak je tady větší oříšek. Tím je vláda, která kolem takové platformy začne velmi rychle kroužit jako sup. A i když se snad podaří poslat vládu do háje, tak jsou tady uživatelé, kteří mohou být za svůj obsah popotahování. Jednoduše psát na free speech sociální síť může být svobodné, ale jen do doby, než se najde nějaký dobrák a nepošle pár screenshotů policii. Zjednodušeně: způsobů, jak chytit takovou platformu “pod krkem”, je nezměrné množství. Způsobů, jak se těmto praktikám bránit, příliš není.

Představme si však ideální situaci, kdy vláda nemá potřebu jakkoliv regulovat chod sociální sítě, dokonce existují prostředky pro její chod, a pomineme existenci gigantů, jakými jsou třeba Facebook, Twitter to všechno na chvílí zmizí, dokonce neexistuje tlak ze strany provozovatele uložiště. Pořád stojíme na bodu, kdy je potřeba zaujmout zákazníka, investory a něco vydělat. Protože chod sociální sítě neutáhnete z hostingu za tři stovky měsíčně. Sociální síť pro pár nadšenců do svobody slova není to, o čem se bavíme. Tady je reálná motivace vybudovat síť na, kterou půjde teta, kámoš ze střední, učitelka klavíru, automechanik – a ne všem z nich, dokonce si troufnu říci, že většině z nich, je tak trochu “svoboda slova” ukradená, dokud mohou sdílet běžný obsah, a najdou kolegy z práce.

To stejné se však nedá říct o inzerentech, sponzorech, investorech… Nechci tvrdit, že jsou všechny velké firmy nepřátelské ke svobodě slova, ale faktem je, že každý v prvé řádě hájí svůj píseček. Což je naprosto v pořádku, ale také to znamená, že riziko tlaku ze strany finančních zdrojů na regulaci obsahu sociální sítě je poměrně vysoké. Nemusí jít rovnou o politickou propagandu. Ale snadno si dovedu představit, že investor, který vlastní síť hračkářství, nebude chtít inzerovat své produkty na síti, která propaguje sexuální obsah. Tlak na nudity filter bude z takové společnosti pochopitelný.

Parler je zpět

Alt tech sociální síť, která se svým konceptem blíží modelu free speech sociální sítě je po více, než měsíci zpět. Provozovatel si našel nový hosting, který je podle nich udržitelný a nezávislý. Tato sociální síť hraje poměrně významnou roli, která převyšuje rozsah samotného projektu. Parler vábil zklamané uživatelé mainstreamových sociálních sítí na to, že u nich se cenzura nevede. Do širšího povědomí se dostal Parler po zablokování Twitter účtu bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa. Celá tato kauza vnesla do maistreamu debatu ohledně svobody slova na internetu, a Parler byl nabízen jako alternativa.

Parler se stal kontroverzním tématem. V lednu jim byla vypovězená hostingová smlouva s Amazon Web Services. Aplikace Parler byla zároveň stažena z celého mobilního trhu. Aplikaci Parleru zablokoval Google Play i App Store. Parler v současné době vede právní spor s Amazonem. V únoru 2021 zvolil dočasně nového šéfa. Síť běží, ale obsah nebyl zachován. S přístupností to není bůhvíjak slavné, dostat se na stránky je spíš věc náhody. Síť je přístupná prozatím pro současné uživatelé, nové registrace nejsou v tuto chvíli možné.

Parler čelí kritice, že nemaže obsah (obzvláště pak výzvy k násilí, znásilnění, rasistické útoky), což je u sociální sítě, která deklaruje svobodu slova, pochopitelné. Je to vlastnost nabízeného produktu. Neobhajuji činnost Parleru, pouze se snažím nezávisle uvést věci, tak jak se mají. Osobně považuji “cenzuru” vyhrůžek násilí, podněcování k znásilnění jako žádoucí. Trochu mne však zaráží, že konzervativní podporovatelé této sítě přehlížejí tyto “nedostatky”.

Nemohu se zbavit pocitu, že Parler nebude ta nová revoluční platforma, která by osvobodila internet od cenzury big tech korporací. Pozitivní věcí však je, že se začala vést diskuse ohledně svobody slova na internetu.

Líbíl se Vám článek?

Díky darům nemusí být na webu reklama. Děkuji všem, kteří přišpeli 🙂
PayPal
Bitcoin
Bankovní převod: Platební brána
BTC adresa: 1ECxFCzP3n3t6Rq8zMcQZpkPQbw2QYchWL