Zrušme maturity

Tak co? Jaký to ve vás vyvolává pocit? Už zatínáte pěstičku jak mi to nandáte? Než si nažhavíte klávesnici a připravíte pár nálepek, o tom, co všechno jsem – zkusíme se na to podívat. Přiznávám se předem, že jsem vůči maturitám zaujatá, nebudu lhát, nejsem totiž nezávislá. 🙂

“Maturita je osvědčení, že daný obor zvládáte”

Ve skutečnosti se jedná pouze o osvědčení, toho, že umíte číst, a jste schopni uložit pár informací na nezbytně nutnou dobu. Což je zpravidla pár dní před zkouškami, a když máte štěstí, tak i v den zkoušek. 4 roky se totiž ve škole zřejmě nic neděje, že je potřeba dokázat znalosti zkouškou. Ta posedlost zkoušet nám zřejmě zůstala po bolševikovi, nedůvěra ve studenty a snaha je “vychovat” k odpovědnosti. Protože ta pravá zkouška dospělosti je vypotit pár nesmyslů před lidmi, kteří nebyli ty nesmysly schopni vysvětlit za celé 4 roky.

Upřímně, pokud vás učitel není schopen za 4 roky naučit to, co je potřeba, tak už nedává smysl pokoušet se o “zázrak na potítku”. A pokud to student umí, tak není potřeba, aby k tomu potítku lezl. Jedinou potřebnou zkouškou je aplikace znalostí v reálném prostředí. Holt elektrikář, který sotva prolezl, stejně moc zakázek neudělá, a maximálně bude měnit žárovky na montovně. Maturita mu k lepší práci nepomůže.

“Jak jinak dokážeme, že něco umíme, než papírem, na kterém to je napsáno?”

Třeba tak, že danou věc opravdu budeme umět? Možná je to příliš revoluční myšlenka, ale prvotním cílem studia jakékoliv látky, je její pochopení, a následně schopnost aplikace v reálném prostředí. S ohledem na fakt, že spousta lidí má řidičák, a stejně řídí jako prasata.

“Maturitní vysvědčení usnadňuje zaměstnavatelům výběr uchazečů o práci”

Brala bych, kdyby se psal rok 1970, a maturovalo by jen pět prominentních dětiček, a těch pět by se hlásilo na pozici ředitele JZD. V roce 2021 je však výběr uchazečů podle maturitního vysvědčení naprosto nesmyslný. Většina firem to stejně nedělá, a mnozí uchazeči o práci, již dávno do CV neuváději, že v roce 2005 dokončili čtyřleté sezení na hnojárně. Nikoho to nezajímá. Jediné místo, kde po vás stále chtějí maturitní vysvědčení je u policie, a nebo na úřadech, důvodem je, že si alespoň zajistí kandidáty, kteří umí rozeznat levou ruku od pravé. A někteří z nich umí dokonce otevřít excelovskou tabulku. Státní organizace to totiž bez maturitního vysvědčení neumí zjistit.

“To pak můžeme zrušit i vysoké školy”

Pls, pokud jste příčetný člověk, umíte počítat do desíti, a vaši rodiče nejsou sourozenci, tak nemůžete, jednoduše nemůžete napsat takový žvást, a považovat jej za argument. Vůbec se mi takovému druhu “argumentace” nechce věnovat pozornost, ale tak trochu musím, protože kdykoliv se rozhodnete kritizovat školství, tak se hned vyrojí zástup duševních gigantů, kteří přijdou s tím, že doktoři budou operovat bez atestace, a že zubař bude moci být třeba automechanik. Hele, i kdyby jo, tak jste debil, když si necháte vzít slepák od člověka, který před pěti minutami měnil karburátor. To vás pak nezachrání ani deset vysokých škol, a padesát státních maturit.

Bez maturity se nedostanu na vysokou školu

To je bohužel pravda, a je to argument, který uznávám, považuji za dobrý, ale také smutný. Protože !opět se opakuji! MATURITA nezaručí, že na tu vysokou máte, jen zaručí, že vás zapíšou, a shrábnou státní příspěvky za studenta. A tím to končí. A prosím neargumentujte mi, že na auto musíte mít taky řidičák. Protože to je naprosto nesmyslné přirovnání.

Nejsem pro zrušení maturit

Jsem pro zrušení její povinnosti, proti tomu, aby měl na testování monopol jeden subjekt, který každý rok udělá nesčetně moc failů. A taky jsem proti tomu zbožšťování “zkoušky z dospělosti”. Titulek článku je cíleně zavádějící, to proto, aby hned zaujal, a taky protože je maturita beze státu, také pouze zkouška, která nemusí vůbec o ničem vypovídat.

Líbíl se Vám článek?

Díky darům nemusí být na webu reklama. Děkuji všem, kteří přišpeli 🙂
PayPal
Bitcoin
Bankovní převod: Platební brána
BTC adresa: 1ECxFCzP3n3t6Rq8zMcQZpkPQbw2QYchWL