Dobré věci se nemusí vynucovat

Z osnov rámcového vzdělávacího programu (RVP) zmizí Newtonův zákon a buňky, místo toho bude více prostoru pro počítače. Je toto ten slibovaný úpadek západní civilizace, a nebo jen zase někteří zbytečně fňukají?

Netuším, proč si někteří lidé myslí, že pokud se ve škole nebude něco učit povinně, tak to nikdy žáci nebudou umět.
Mnohdy se vedou krvavé debaty na téma, jestli je dostačujících 8 hodin matematiky týdně či snad bude stačit jen 5 hodin. Jestli je nutné potřeba znát tuto a tamtu látku. Pak jsou tady tací, kteří tvrdí, že je naprosto vše elementární, a proto je naprosto vše nutné umět, a tím nutné učit na základce. Někdo má také cukání v každé diskusi uvést, že je dnešní mládež, hloupá, protože neví, kdo to byl Winston Churchill, ale ví, kdo je to Demi Lovato. Ve změti všech těch osvícených názorů se člověk dobere jen toho, že kdyby se vyhovělo všem, tak je povinná školní docházka až do důchodového věku. A hlavně to nic neřeší, omg.

Tak co na těch základkách učit?

Naprosto špatná otázka. Lepší je se ptát, jestli je potřeba určovat nějaká pevná pravidla. Tím narážím na rámcový vzdělávací program, který považuji za přežitek, naprostou zhovadilost a snahu centrálně řezat děcka jako dříví. Každá základka má jasně stanovený balíček, ten musí podle RVP do děcek nalít, děj se co děj. Připomíná mi to plnění pětiletky za socialismu. Jen tady to je devítiletka. Přijde vám to jako extrémní názor? Vůbec není. Jediná cesta jak nenasrat úplně všechny směřuje ke zrušení RVP.

Často se objevuje názor “no jo, zrušili kvadratickou funkci, za to se učí že máme 50 pohlaví”. Člověk by i souhlasil, že je to hovadina, ale problém, je že tato sorta lidí by zase chtěla nutit nějakou svojí doktrínu, třeba to že je mýdlo neoliberální přežitek, nebo co já vím. Někdo se chce učit kvadratickou rovnici, někdo potřebuje vědět, co je demisexuální, furry jezevec. Mně je to vcelku jedno. Co je však špatně? Že demisexuální furry jezevec nutí konzervativnímu matematikovi svoje věci, a naopak. Jestli si myslíš, že do života nebudeš potřebovat znát kvadratickou rovnici, tak prosím, neuč se ji.

Tak už víme co učit? Osobně bych ráda ve školách viděla více z finanční gramotnosti, taky by bylo fajn znát alba Depeche Mode, a umět hrát balanced druida ve World of Warcraft. Blbost? Proč? Mně to přijde super. Tak proč ne.
Takhle prosím ne, váš pocit nadřazenosti vás neopravňuje druhým cpát co by se měli povinně učit. Ta povinnost je na tom celém prostě to blbý, nechutný a zbytečný. Nechceš to dělat, a když zrovna jo, tak na to máš 45 minut a pak musíš dělat zase něco, co nechceš.

Pojďme maximalizovat efekt státního školství

Cílem státního školství je připravit budoucího daňového poplatníka k tomu, co by měl podle státu dělat. A to je platit daně, a svým dětem tvrdit, že jsou daně potřeba atd., atd.. Takže by se mohla povinná školní docházka smrsknout na to, jak vyplnit přiznání a jít jednou za čtyři roky volit. Celá ta omáčka kolem, jako je tělesná výchova, informatika, cokoliv jiného než kupecké počty, je jen zástěrka, která má legitimizovat, že je to pro všechny povinné a potřeba.

No jo, ale když ono je školství státní a musí být pro všechny

Jo, tohle je problém, ale není to neřešitelný problém. I ve státním školství nemusí být nutně peklo fungovat. Úplně v pohodě si dovedu představit, že každá základka bude mít volnost v tom, co bude učit. Sice je to na míle daleko od svobodného učení, nebo unschoolingu, ale je to zároveň míle daleko od současného stavu, který je mírně řečeno totálně neschopný, zkostnatělý a neochotný jakéhokoliv kompromisu.

Věřím v dobrovolnou soutěž myšlenek, a to platí i pro školství. Nemyslím si, že je potřeba žáky nutit něco, co je dobré. Protože dobré věci se k lidem dostanou. Možná někdy oklikou, ale v základu není potřeba dobrou věc vynucovat. Navíc to, co si člověk sám vyhledá, to si také lépe pamatuje, většinou právě proto, že se rozhodl sám. a ve chvíli, kdy danou věc opravdu potřeboval nebo chtěl. Lidé nejsou pitomci. Je celkem pochopitelné, že systém, který automaticky počítá, že má univerzální know-how pro všechny, bude k lidem přistupovat, jako k plastelíně se kterou, se dá dělat cokoliv, stačí jen dostatečný tlak.

Líbíl se Vám článek?

Díky darům nemusí být na webu reklama. Děkuji všem, kteří přišpeli 🙂
PayPal
Bitcoin
Bankovní převod: Platební brána
BTC adresa: 1ECxFCzP3n3t6Rq8zMcQZpkPQbw2QYchWL