Proč (ne)utéct od Facebooku?

Jakožto “kritik” regulovaných sociálních sítí se velmi často setkávám s dotazem, kam vlastně odejít, když je ten facebook tak nesvobodný, špatný a zlý. Na začátek chci uvést, že facebook používám, a je zdrojem valné části návštěvnosti tohoto blogu. Surprise motherfucker.

Než utečete

Nalijme si čistého vína. Facebook je pohodlný, je tam každý, můžete se přes něj registrovat na ostatní stránky. Kdybyste jej zrušili, tak se nebudete moci přihlásit do Spotify, objednat si pizzu, atd. Máte ho od střední, a úplně se vám nechce vykořenit. Což je naprosto pochopitelné, a je to jeden z hlavních důvodů, proč se většina lidí, včetně mě, rozhodla zůstat na síti. Facebook má vynikající retenční vlastnosti. Je snadný, a je všude.

Nutno však dodat, že Facebook není zrovna “opatrný” s vašimi osobními daty. Stačí omylem autorizovat nějakou aplikaci třetí strany, a už vás kolektují inženýři z Indie pro reklamní giganty. Pokud vám však nevadí, že díky vašim datům lze vytvářet sociologické profily, podle kterých mohou masmédia ohýbat společenské mínění, a vyhrávat volby těm, kteří zaplatí víc, tak není co řešit. Prostě zůstaňte na Facebooku, nejste povinni nést nějakou “kolektivní vinu”. Jen si nastavte filtr soukromí. Sice se neuchráníte před Facebookem, ale alespoň před cizinci, kterým nechcete sdílet rodinné fotky.

Tak jdeme na to

Fajn, rozhodli jsme se, že to stejně zkusíme. Nakopeme korporacím zadek. Takže hned zapomeňte na ruské VKontakte. Prostě to, že vám někde dovolí pindat na sexuální menšiny vůbec ještě neznamená, že tam bude obecně panovat svoboda slova, a že vaše data nepoletí reklamním gigantům. Našim cílem budou decentralizované, svobodnější, “nezávislé” sítě. Musím se přiznat, že ačkoliv jsem na Facebooku zůstala, tak mám profily na ostatních sociálních sítích, převážně těch, které deklarují určitou míru svobodného projevu. Nejen ze zvědavosti, ale i proto, že je fajn otestovat něco jiného. Ze stejného důvodu jsem si před více než desíti lety zřizovala Facebook.

Kam utéct?

Předem musím říct, že mnohé sociální sítě, které nabízí svobodnější komunikaci, jsou odkladištěm pro mírně řečeno alternativně smýšlející jedince. Téměř každá decentralizovaná síť má nějaký škraloup. Nebudeme tady prát špinavé prádlo. Píše se o tom všude. Například kauze sociální sítě Parlel jsem věnovala celý článek: Svoboda slova na sociálních sítích – Parler, který opět “funguje” Upřímně se dá očekávat, že na free speech síti nebudeme řešit počasí, a posílat třpytivé gifíky s kočičkami. Navíc se může stát, že taková kauza je cíleně přikrmená, aby vrhala na sociální síť horší světlo, než doopravdy je. Takže kam “utéct”?

Minds

Minds se může jevit jako každá malá sociální síť. Klasický layout, post grid, funkcionalita. Ale jedna věc, je na Minds přeci jen jiná. Tou rozdílnou vlastností je možností vydělat si za přispívání. Součástí profilu je peněženka, kde je možné spořit v klasickém cash (USD) v kryptoměnách (ETH, BTC) nebo tokenech.

  • Založen 2011
  • 3 mil+ uživatelů
  • “Možnost” vydělávat přispíváním na síť

Gab

Gab je divoký západ sociálních sítích. Ještě před Parlerem dělali poprask, a krom řady obvinění za takové ty “běžné věci”, má na účtu obvinění z podněcování násilných protestů v Kapitolu.

  • Založen 2016
  • 3 mil+ uživatelů
  • Netřeba mít účet pro sledování obsahu ostatních uživatelů

Mastodon

Sociální síť, která je uživatelsky velmi přátelská, a funkcionalitou nejvíce připomíná Twitter. Příspěvky jsou omezeny na 500 znaků.

  • Založen 2016
  • 3 mil+ uživatelů
  • Má self hosting – obsah není uložen na centrálním uložišti

Hitparáda končí

Nutno si přiznat, že to pořád s těmi nezávislými sítěmi není žádná výhra. Uživatelské základny jsou spíš fanouškovské než jakékoliv jiné. S největší pravděpodobností tam nenajdete učitelku ze školy, ledaže by pořádala kurzy o bitcoinu nebo útočila na Kapitol.
Také je nutné si uvědomit, že přechodem na svobodnější platformu se nemění pravidla internetu, a bohužel ani zákony země, ze které příspěvek přidáte. Takže stále může být přispěvatel popotahován za to, co přidává na internet.

Svobodu slova nemáme proto, abychom se bavili o počasí

Asi to není žádná revoluční myšlenka, ale je dobré si jí připomenout. Tím chci hlavně říct, že content, který se objevuje na těchto sítích, může být pro některé trochu víc explicitní, než si jej představovali. Samozřejmě se obsah třídí podle toho, co si nalajkujete a koho máte ve feedu, ale obecně musím říct, že diskuse na těchto sítích je prostě ostřejší. S tím přichází i kritika z venčí. Ovšem přesně o tom to je. Nemá smysl chodit na decentralizovanou síť s rodinným fotoalbem z poslední dovolené v Tunisu. Na takové sítí najdete hromadu fake news, hoaxů, explicitních debat. A dost možná vám nějaký internetový hrdina bude nehezky nadávat.

Líbíl se Vám článek?

Díky darům nemusí být na webu reklama. Děkuji všem, kteří přišpeli 🙂
PayPal
Bitcoin
Bankovní převod: Platební brána
BTC adresa: 1ECxFCzP3n3t6Rq8zMcQZpkPQbw2QYchWL