Tak si tam napiš, že jsi Evropan a nepruď – sčítání mamlasů

Moravané, při sčítaní lidu uveďte svou Moravskou národnost. Jsi vlastenec, tak uveď, že jsi Čech. Pokud vám záleží na členství v Evropské Unii, tak prosím uveďte svou Evropskou národnost. Lol… to je tak mimořádně hloupoučké, že neexistuje relevantní přirovnání, které by popsalo jakým martyriem musím procházet, když takové příspěvky čtu. Donedávna jsem si nemyslela, že by mohlo být sčítání lidu až tak velké téma, že se kvůli němu lidi pomalu poperou, rozvrátí rodiny a naprosto znemožní. Ale ono to je možné! Musím uznat, že vést kulturně-národnostní válku skrze políčko sčítacího archu je dokonalý autismus, který nevymyslíš. Je to rozhodně blbější než válka Twitter bio “český vlastenec, hetero, 38” proti “marxist they/them”.

Nejdříve mě napadlo, že tato blbůstka bude okrajová záležitost pár duševních gigantů, ale pak jsem si všimla, že k této überhovadině vyzývají i politici. Ne, že by byli politici zrovna myslitelé, ale tak nějak čekám… vlastně nic nečekám…


Mikuláš Peksa – pirátský europoslanec na svém facebooku vybízel k tomu, aby si každý správný euroláskař uvedl Evropskou národnost. Je nutné těm fašistům ukázat, že jsme tady. a komu se to nelíbí, ten je Hitler. Což samosebou nasralo pár vlastenců, kteří začali psát, že nic jako Evropská národnost neexistuje, že to jsou zase snahy zničit národní jednotu… Na pomoc přispěchal i národovecký rytíř Tomio Okamura, který si na celé kauze přihřál polívčičku příspěvkem, kde hejtí piráty. Souboj duševně malomocných právě začal. V této kauze však budu velmi nestranná, protože jsou obě dvě strany naprosto vymazaný.

Částečně chápu, na co naráží vlastenci, národovci (já nevím, jak je označit). Mají pocit, že jim někdo bere jejich národní identitu. Že uvedení třeba Evropské, kosmopolitní národnosti relativizuje jejich cítění, jejich legitimitu. Mám pro to pochopení, protože, když něčemu člověk věří, tak ho mrzí, když se mu někdo bezdůvodně vysmívá. Jenže, tady je nutno brát v potaz, že stejný záměr může mít i ten světoobčan, který svou identitu vidí jinak. Všechno, co se mi nelíbí nemusí být nutně Hitler, může to být jen opoziční názor.

Asi nemá smysl říkat, že identita je věc velmi citlivá a hlavně by měla být soukromá. A nejde vůbec o kolonku sčítání, která se dosti možná ani nikam nezapíše, protože sčítání tak nějak nechce sčítat – nefunguje, jsou s ním problémy.

Slovíčkaříme

Nejčastější námitkou (u těch, kteří se snaží nad tématem přemýšlet) je, že nic jako Evropská národnost neexistuje. Což je asi pravda, ale pořád připomínám, že se jedná o přiblblou kolonku ve formuláři sčítání lidu. Tom stejném formuláři, který má v plánu půlka země trollit, a ta druhá ho neumí vyplnit. Není tak úplně jedno, co tam bude? Protože než se ta data dají do použitelné formy, tak třetina sečtených umře, a ten zbytek bude mít již dávno jiné poměry, bydliště, vlastně cokoliv.

To, že si uvedete Evropskou národnost znamená jen to, že nevíte, co je to národnost, nebo jen trollíte. Nezmění se tím postoj lidí k evropské unii, nezmění se zhola nic. Ale můžete mít dobrý pocit, že jste si uvedli do zbytečné kolonky zbytečný údaj.

Tento souboj mi přijde úsměvný z mnoha úhlů, ale přeci jen je tady taky smutná věc, která mě mrzí, tou je, s jakou vervou se dotyční hádají kvůli věci, kterou jim někdo nařídil povinně a vyhrožuje jim pokutami. A místo toho, aby si řekli, že je dost blbý být nucen uvádět svoje data jen tak, si házejí klacky pod nohy. Celá tato “kulturně-národní” mini-válka začala tím, že někdo přišel s formulářem, který cpe všem bez ohledu na to, jestli o ten formulář někdo stojí.

Líbíl se Vám článek?

Díky darům nemusí být na webu reklama. Děkuji všem, kteří přišpeli 🙂
PayPal
Bitcoin
Bankovní převod: Platební brána
BTC adresa: 1ECxFCzP3n3t6Rq8zMcQZpkPQbw2QYchWL