Zlá a rasistická Slavie [Aktualizováno]

Fotbalový klub SK Liu Chan Slavia Praha čelí obvinění z rasistického útoku, ke kterému mělo dojít v odvetném utkání proti Skotskému Glasgow Fair Play Walker Texas Rangers. Slávistický obránce Ondřej Kúdela podle domácího družstva v zápase rasisticky urážel soupeře Glena Kamaru, který si na českého obránce po zápase počkal a dal mu přes hubu. Kúdela nařčení z rasismu odmítá. Nemá moc na výběr, když má v týmu sedm černých kolegů, kteří by ho za to asi moc po rameni nepoplácali.
Ale teď vážně, pokud si Kúdela otevřel hubu na špacír, tak je jistě na místě situaci prošetřit. Člověk by si i řekl, že taková dohra by měla stačit. Jenže se do toho pustil Svaz, média a kupa lidí, kteří mají svůj názor. Slávie se brání, Glasgow si stěžuje. Odhadnete, jak dopadl zápas po fotbalové stránce? 🙂

Teď nechci nařknout správňáky z Glasgow, ale trochu mě hlodá myšlenka, že kdyby je Slavie nevyškrtla z evropských pohárů, tak by hlasnost stížností na rasismus byla poněkud nižší. Ještě možná proto, že celý fotbalový svět řeší rasistickou urážku, ale pozapomnělo se na likvidační hru samotných Rangers, kde jejich hráč Kemar Roofe sejmul slávistického golmana, který musel zápas ukončit na nosítkách a z obličeje má cedník. Hezoun to sice nebyl ani předtím, ale teď už tím tuplem nebude.

Jenže o té brutální jízdě Skotů se tak nemluví. Je pravdou, že si lidi stěžují, že celý zápas hrálo Glasgow vážně odporně, a za čarou fair play, ale tyto námitky jsou většinou přebity “Ale Kúdela řekl něco rasistického”. A to je prostě špatně. I kdyby Kúdela řekl sebevětší koninu, tak to neospravedlňuje někoho jiného k tomu, aby hrál jako řezník, a likvidoval obličeje protihráčů. Se na mě nezlob, ale pokud řekneš, že je Kúdela rasista, tak bys měl říct, že ten frajer, kterej zmastil obličej Kolářovi (GK Slavie) je černej Hitler. Přitom je tak mimořádně retardované zmiňovat rasu hráčů obzvláště, když soupisky většiny evropských týmů vypadají jako stracciatella. A taky by si bylo fajn připustit, že doma se bavíme stejně “hele, Máňo, ten černej Slávista dál gól, koukej na toho druhýho n-slovo, to je totální mamlas”. Jsme burani, kdo tvrdí, že ne, ten má rodiče sourozence.

Rasismus na fotbal nepatří. Je to odpornej hnus. Nebudu k tomu dávat žádné “ale”, protože nejsem nýmand, který si chce léčit bolístky na něčí barvě pleti. To stejné platí ke hře, která připomíná bojové sporty. Nepatří do fotbalu a úplně stejným způsobem ji odsuzuji.

A teď se na to zkusíme podívat ze široka. Jako již u jiných sociálních témat tu máme dva hlasné tábory. Asi není těžké uhodnout, že ten jeden si stěžuje na černý rasismus a ten druhý zase na bílý. A opět se jedná o ukňourance, kteří by světu pomohli nejlépe tím, že by se vzájemně pomlátili. Jenže ono jde většinou o více propojených témat. A ty dva tábory jsou názorově odlišné i v dalších otázkách. Konzervativci (snad s tím přišli prvně oni) to trefně označují jako kulturní válku. Protože o to přesně jde. Tupé válčení bez ohledu na rasové, náboženské, sexuální postoje. Hlavně si pohonit triko na těch druhých.

[UPDATE] Nehledě na to zdali se Kúdela provinil či nikoliv, se média předhání v tom jak udělat ze Slavie bandu východních buranů. Odstupem času se vytratila diskuse nad tím jestli vůbec Rangers udělali něco špatně. Oni totiž obdrželi 2x červené karty, likvidačním zákrokem odstranili golmana, kterého musel nahradit náctiletý Matyáš Vágner, který doposud neměl žádné zkušenosti. Stejně takové taktizování Rangers bylo houby platné. Slávie je rozdrtila, a tak přišli na řadu stížnosti. V minulosti to Rangers zkoušeli na homofobii (https://www.dailyrecord.co.uk/sport/football/football-news/michael-gardyne-investigated-over-rangers-23130125), ta teď tolik nefrčí.

https://sport.aktualne.cz/fotbal/evropska-liga/uplne-jsem-ztratil-kontrolu-slo-mi-jen-o-to-nekoho-zranit-pr/r~672d685088d311eb9f15ac1f6b220ee8/

Nicméně v obou případech šlo o tvrzení proti tvrzení. V obou případech se obviněný odsoudí dříve, než by se situace prošetřila. Možnost se obhájit? Ale kdeže. Kúdela je již vinen. A je jedno jestli oprávně či nikoliv.

Image

Líbíl se Vám článek?

Díky darům nemusí být na webu reklama. Děkuji všem, kteří přišpeli 🙂
PayPal
Bitcoin
Bankovní převod: Platební brána
BTC adresa: 1ECxFCzP3n3t6Rq8zMcQZpkPQbw2QYchWL