Bitcoin rozcestník pro ty, kteří o něm neví vůbec nic

Není to žádná příručka, která vám pomůže zbohatnout, ani zde nebudeme fantazírovat o tom,kam až může hodnota Bitcoinu vyšplhat. Mým cílem je udělat z tohoto článku basic průvodce pro lidi, kteří chtějí vzít pár stovek a vyzkoušet si investovat do kryptoměn.

Když jsem se začala zajímat o Bitcoin, tak na internetu byla sice již řada how-to článků, ale skoro všechny mě dost rychle dokázaly odradit, protože mě nebavilo kvůli pochopení obyčejného článku z tech blogu studovat mraky nových slovíček. Kdyby si autoři alespoň udělali tu práci ta slovíčka někde napsat, nebo vysvětlit, ale ono ne, člověk si každou věc musel Googlovat a nacházel jen další a další slovíčka, kterým nerozuměl.

Představte si situaci, kdy víte o Bitcoinu úplně kulové (třeba jste zrovna v této situaci) a najdete článek “Bitcoin pro úplné začátečníky”. První myšlenka asi bude “super, tohle by mohl být ono”. Článek otevřete a postranní scrolovací lišta skoro nejde vidět z toho jak je ten článek dlouhý. Na prvních patnácti stránkách je představení konceptu Bitcoinu, kdo je jeho tvůrce, jaký politický záměr měl, co je to blockchain a další řada sranců. Tohle není ono.

Já chci jen vzít litr, který jsem si ulila z brigády a dát ho do Bitcoinu. Nepotřebuji znát filosofii kryptoměn, nechci nic jiného než tam dát litr a za pár let být “nechutnej boháč”. Nechci mluvit za ostatní, ale mnozí z nás prostě při začátku investování do Bitcoinu měli jen velké oči, a hlavně si chtěli zkusit něco nového. Já osobně neměla náladu po sedmé odpolední za sebou studovat složité koncepce a politické úmysly, takže bych uvítala něco hodně blbuvzdorného a easy to use. Dnes je na štěstí situace mnohem lepší, ale stejně si myslím, že si tento basic článek může najít své uplatnění.

Článek vám zabere maximálně deset minut, ale jestli to chcete stihnout do minuty, tak si dejte jen shrnutí.

Na to, aby si člověk mohl koupit Bitcoin nepotřebuje vědět, kdo je to Satoshi Nakamoto, Blockchain nebo Dominik Stroukal. Prostě nás to nezajímá, a nechceme tím marnit čas. Pokud i nadále alespoň částečně souhlasíte, tak můžeme jít dál, pokud vás přecijen zajímá kdo je Dominik Stroukal nebo Satoshi Nakamoto, tak to zjistíte zde: video

Co je fajn mít, než si koupím Bitcoin

 • Připojení k internetu
 • Alespoň stovku
 • Nějakou peněženku – Ty se dělí na hardwarové a softwarové. Ta první je prostě kus plastu s čipem, nebo přímo čip v ruce, nebo klíčenka atd. atd… Hardwarová peněženka je z mnoha ohledů bezpečnější, ale pro našich pár stovek bude stačit softwarová peněženka. Takových je k mání celá řada, můžete je třeba sehnat přímo v online store vašeho výrobce mobilu. Většina z nich je zdarma. Nadhodím asi ty nejznámější, které jsou i většinou nejvíce uživatelsky přívětivé.
  • Blockchain – tu většinou doporučím, je easy a disponuje vším, čím by měla kryptopeněženka disponovat. Bohužel je také hodně kritizována. Pro začátečnické účely ji ovšem považuji za dostačující. V případě, že vás kryptoměny chytnou, tak je stejně lepší investovat do fyzické peněženky.
  • Coinbase wallet – asi nejznámější appka, splňuje to stejné, co Blockchain
  • BRD Bitcoin Wallet – využívá hardwarové šifrování, což znamená, že se veškeré vaše prostředky nachází na vašem mobilu. Je tak o něco víc bezpečné než Blockchain nebo Coinbase. V případě porouchání mobilu je těžší získat peněženku zpět. Proto se doporučuje propojit s TouchID nebo FaceID.
 • Obchodovatelnou burzu, seznam těch “lepších” najdete https://www.kurzy.cz/bitcoin/nakup-bitcoinu

Jdem si koupit Bitcoin bitches!

Tak ne no, jeden Bitcoin je trochu moc drahý zboží. Což ovšem vůbec nevadí, protože si můžeme koupit jeho zlomek, třeba půlku (to je taky moc drahý). No tak jo, koupíme si jeho tisícinu. V době, kdy píšu tento článek, je hodnota jedné tisíciny Bitcoinu cca 1 300 Kč, což se nám na začátek hodí vědět. Kurz Bitcoinu, ale i jiné měny, lze velmi snadno zjistit pomocí Google. Stačí znát zkratky komodit.
CZK – Koruna
BTC – Bitcoin
A do adresního řádku nebo vyhledávacího pole Google napsat BTC to CZK. Google nám již interaktivně nabídne aktuální hodnotu. Pokud chcete vědět kolik BTC můžete mít třeba za 1000 Kč, tak stačí příkaz upravit na 1000 CZK to BTC. Vypadá to asi takto.

Vím, že tímto objevuji ameriku, ale jsem si zcela jistá, že to může někomu pomoci. Tento převodník pracuje se všemi známými komoditami. Můžete zjistit cenu dolaru, eura nebo zlata.

TL;DR – Rychlý opáčko – Kupujeme BTC

Jsem zbrklina, nechci číst celý tento článek. Nadhoď mi rychle v pár bodech jak mít krypto. Easy, lazy how to koupit Bitcoin.

 • Stáhni si softwarovou peněženku – Google: Software crypto wallet nebo jdi do app store/google play a najdi si crypto wallet.
 • Udělej si účet na burze – here: https://www.coinbase.com/ nebo kupuj Bitcoin přímo přes peněženku. Při nákupech na burze budou chtít řidičák nebo nějaké ID. V případě, že se vám nechce (což dává smysl) zasílat doklady, tak lze využít i jiných, které nevyžadují identifikaci: https://www.bitstock.com/.
 • Existuje také možnost nákupu v bankomatu. Zde najdete podrobnou mapu s BTC (a nejen BTC) bankomaty: https://coinatmradar.com/country/57/bitcoin-atm-czech-republic/

Koupili jsme si první Satoshi

Pro ty, kteří se k tomu článku dostali jen proto, aby si udělali peněženku a koupili pár Satoshi, je další část asi nepotřebná. Ale když už jsme se o Bitcoinu rozpovídali, tak si můžeme dát pár dalších informací.

 • Bitcoin není jediná kryptoměna, na trhu lze koupit řada jiných. Většina z nich ovšem nese nelichotivé označení “shitcoin”. To jsou kryptoměny, které mají nepatrnou hodnotu, o jejich užitečnosti se většinou nedá ani spekulovat, a rozhodně se do nich nevyplatí investovat. A to ani v krátkodobém horizontu. Nicméně stále existují solidní alternativy Bitcoinu, ty se většinou osvědčují časem. Pokud nejste vyloženě Bitcoin fanatik, tak můžete zkusit i jiné
  • Ethereum
  • Litecoin
  • Dogecoin na tuto kryptoměnu rychle zapomeňte, je to vtípek, který drží při životě Elon Musk a pár exotů.

Nevěřte kryptošmejdům

Slušnější oslovení bych těžko našla. Stejně jako s akciemi, vysavači, finančním poradenstvím, energiemi, tak i Bitcoin láká všemožná individua. Jsou to většinou nedomrlí, samozvaní guru, kteří na YouTube natáčí půjčené klíčky od jachty, mají vlastní pseudoostrov někde v Chorvatsku, a hlavně pořád melou pantem, ne moc odlišně od prodejců teleshoppingu. Poradí vám jak zúročit vaše peníze, kdy je ten nejlepší čas investovat, a kdy je lepší prodat. To, že něco takového neví ani top Bitcoin analytici je přece fuk. Protože tito finanční odborníci si vytáhli z prdele vzorec se, kterým všechno dokážou odhadnout. Ve zkratce… Tyhle lidi nepotřebuješ. Jestli to myslíš s Bitcoinem vážně, tak se přidej do Bitcoinových komunit, ptej se, ptej se, ptej se a otravuj. Ale určitě nemá smysl chodit na vlogy podvodníků s nastřelenými vlasy a fejkovým know how na bohatství.

FAQ

Je Bitcoin nelegální?
Ne, naštěstí stále ještě ne. Ale v Indii si s ním nezaplatíš, je tam zakázán. Jedou tam svůj street shitcoin.

Mohu mít více kryptopeněženek?
Ano, a při investování větších obnosů to doporučuji.

Daní se kryptoměny?
Bohužel jako každá jiná věc na světě. Nicméně je nutné, říci, že samotná kryptoměna se nedaní. Zdanit jako příjem nelze kryptoměnu jako takovou, ale až její směnu, tedy směnu za fiat měnu anebo něco jiného. Čili, pokud nakládáš s kryptoměnou jako s dlouhodobým uchovatelem hodnoty, tak ti na něj stát nesáhne.

Čím je krytý?
Dolar je krytý zlatem – není, tak jako ostatní fiat měny. Není krytý zhola ničím. Dolaru lidé věří. A podle toho jak mu věří, tak se dolaru daří. Samozřejmě, to je velmi zjednodušené vysvětlení. Jen chci poukázat, že dotaz na krytí jakékoliv měny již pár desítek let pouze ve věci důvěry. Bitcoin je na tom stejně, jeho síla stoupá a klesá s tím, jak moc mu lidé budou věřit. Nicméně má Bitcoin jednu znatelnou výhodu. Bitcoin nelze natisknout. Je dopředu určeno kolik bude Bitcoinu (21 miliónu, ani o jeden víc). Je tedy velká šance, že cena Bitcoinu bude nadále růst, na rozdíl od dolaru, který klesá s důvěrou, tím, že se dál tiskne a znehodnocuje úspory těch, kteří ho vlastní. Na to reagují velké společnosti, které nechtějí vlivem upadajícího dolaru přicházet o finance a investují do kryptoměn. A tím zase roste kurz a popularita Bitcoinu a dalších.

Co když nepůjde internet nebo elektřina?
Když nepůjde internet nebo elektřina, tak ztráta kryptoměn nebude to, co vás bude trápit :).

Může mít někdo hacknout peněženku?
V podstatě stejně jako internetové bankovnictví. A zde platí stejná hygiena ohledně nakládání s penězi na internetu. Obezřetnost je vždy na místě. U tradiční banky můžete své peníze získat zpět. Banka může transakce zablokovat. Existuje také pojištění proti “hacknutí”. Což u kryptoměn není.

Dozví se finančák o tom, že mám kryptoměny?
🙂

Je těžba kryptoměn ekolgickou katastrofou?
Není, alarmistické články, které zmiňují gigawatt hodiny, které ročně stojí chod Bitcoinu pochází od stejných autorů, kteří soustavně Bitcoin a kryptoměny obecně haní. Hlavním protiargumentem je fakt, že pro chod běžných bank se spotřebovává řádově mnohem více energie. To ovšem autoři těchto článků cíleně neuvádí.

Dá se s tím platit?
Ano, s kryptoměnou nezaplatíte sice v Kauflandu, ale například v Alze s tím zaplatit můžete bez problému.

Je lepší diverzifikovat kryptoměny, nebo věřit pouze Bitcoinu?
Názory na to, jestli investovat do více kryptoměn, a nebo držet pouze Bitcoin, se různí. Zdravý rozum by velel, že je lepší mít více zadních vrátek. Na druhou stranu je Bitcoin dlouhodobě kryptoměna číslo jedna.

Alternativní banky vs kryptoměny

Řeč bude hlavně o Revolutu, kde je možné si zakoupit snadno, rychle a s malými poplatky Bitcoin a další kryptoměny.
Problém nastává v tom, že u Revolutu nebudete nikdy vlastníkem dané kryptoměny. Revolut vám pouze umožní danou kryptoměnu obchodovat, ale nakládat s ní nemůžete. Pokud však víte, že chcete jen zkusit ten pocit nakupování měn, a moc vás to jinak netankuje, tak je Revolut docela fajn platforma, kde si hrát jakože máte kryptoměny.

Těžba kryptoměn ve zkratce (mining)

Kryptoměny můžete těžit od obyčejného stolního PC (dokonce je možné těžit na mobilu nebo v prohlížeči), až po obrovské haly se speciálním těžícím hardwarem. Nejčastěji se těží na grafický kartách, ale ty jsou již nahrazovány specializovaným těžebním hardwarem, který zjednodušeně nemá takové omezení jader, jako je v grafikách potažmo v procesorech.

Všimla jsem si jednoho nešvaru. Objevuje se především na TikToku. Kde se nabízí výdělek pomocí těžby na mobilu. Stovky lidí si stahuje pofidérní aplikace, které jim doporučil jejich oblíbený streamer, samozřejmě s referal registrací. O poctivostí těchto aplikací se nedá moc hovořit. Většina z nich buď zisk nevyplatí, a nebo vyplácí až po “natěžení” stovek dolarů, které nelze s hardwarem mobilu nikdy získat.

Nutno však dodat, že pokud se rozhodnete těžit na svém počítači, tak si to raději dvakrát rozmyslete. Zisk vám nepokryje ani amortizaci grafické karty. A pokud těžit, tak jinou kryptoměnu než bitcoin.

Etický pohled na kryptoměny

Již jsem nastínila, že se kryptoměny kritizují pro svou uhlíkovou stopu, kterou jistě těžbou zanechávají nicméně. Nutno zopakovat, že to internetové bankovnictví, které máte třeba v mobilu, a kontrolujete si s ním zůstatek na účtu není poháněno láskou plyšových medvídků, a uhlíková stopa konvenční bank bude neporovnatelně vyšší.

Kritici dávají kryptoměnám také za vinu, že se přes ně financuje trestná činnost, mnohdy opomínaje, že světovou měnou v terorismu je stále neotřesitelný dolar, a také mu nemá smysl dávat za vinu, že se za něj kupují nelegální zbraně, drogy či bílé maso.

Značná část kritiky kryptoměn spočívá v tom, že se jí vytýkají věci, které se dějí ve stejném nebo dokonce větším měřítku u běžných měn. Nespornou výhodou, kterou budou mít vždy kryptoměny vůči tradiční měně (fiat), je dobrovolnost. Kryptoměnu nejste nuceni používat, nejste ji nuceni financovat. To se o tradiční měně říci nedá.

Slovníček/Vysvětlivky

Snažila jsem se článek psát bez technicismů, ale někdy to prostě nejde, nebo to neumím lépe napsat, a proto zde uvedu pár užitečných slovíček. Plus jsem přidala ty nejčastější, které se mohou v kryptoměnových komunitách objevovat.

 • Heil – německý pozdrav.
 • Fee – poplatek, odměna za prostředkování/směnu.
 • Satoshi – něco jako haléře u koruny 100,000,000 Satoshi je 1 BTC
 • Scam(mer) – buď člověk nebo platforma, která nabízí něco blyštivého, super, neodolatelného, must have, ale je to jen hezky vypadající podvod.
 • Fiat – vynucená měna, zákonná měna – Fiatem v ČR je Koruna.
 • Trezor – značka hardwarové peněženky.
 • Altcoin – ostatní kryptoměny.
 • Bitcoin maximalista – je člověk, který se nezajímá o altcoiny, většinou to je člověk, který koupil první Bitcoin, když měl cenu jednoho dolaru, a středobod jeho “krypto” světa je a bude Bitcoin
 • HODL – je zkomolenina hold (držet). Interní vtip z dob dinosaurů. Někdo se přeřekl.

Závěrem

S ohledem na to, že nejsem žádným kryptodborníkem, a článek bude kolovat časem, tak doporučuji ověřovat zdali dané informace stále platí, informace se pokusím pravidelně aktualizovat, ale znáte to. 🙂 To by se ovšem nemělo dělat jenom u toho článku, ale u všech informací, které na internetu dohledáme.

Líbíl se Vám článek?

Díky darům nemusí být na webu reklama. Děkuji všem, kteří přišpeli 🙂
PayPal
Bitcoin
Bankovní převod: Platební brána
BTC adresa: 1ECxFCzP3n3t6Rq8zMcQZpkPQbw2QYchWL