Tak zalez do jeskyně, a krm se bobulemi – hlavně žádná Náplavka

Pětina provozovatelů si myslí, že do měsíce zkrachuje, a dalších 40 procent počítá s insolvencí. Řeč je o provozovatelích sportovišť, fitek a posiloven… Asi to ani nikoho nepřekvapuje. Všechna zmíněná odvětví jsou již rok zavřená, vyhlídky nikde a kompenzace nepokryjí ani zálohy za energie. Jakkoliv to napíšu, tak nevyjádřím přesně frustraci a smutek nad tímto stavem. Vyhlídky jsou blbé, a nemá smysl tvrdit opak. Nabízených řešení je málo nebo spíš není otevřená diskuse k tomu, něco nového navrhovat. Vláda se převážně věnuje, tomu aby naháněla lidi na náplavce a odmítala vakcíny. Navzdory tomu všemu věřím, že si situace zlepší, a nakonec se malí obchodníci zotaví. Bohužel asi ne všichni a počet zotavených bude vyšší, čím dřív se situace vrátí alespoň částečně do normálu. Jenže o tom nechci psát. Dnes bude řeč o lidech, kteří mají z krachu svých sousedů, přátel a mnohdy i rodiny radost.

haf

Mrskat tyhle lidi, tady v tomto případě asi psy, soudě dle profilové fotky. Tak já psovi ráda odpovím.
Drahý pse, doby, kdy žádná fitka neexistovala, jsou dávno fuč, stejně jako doby, kdy se umíralo na neštovice, nebo člověk nesměl říct svůj názor. Byť je ten tvůj sebevíc kreténský, tak díky nové době jej můžeš průjmovat všude veřejně. Tato doba má svá úskalí, třeba to, že nemusíš být nutně stejný nuzák jako tvůj soused, můžeš si třeba udělat fitko, a za běžných okolností se tím fitkem můžeš živit – jo, já vím, teď jsi rád, protože všichni krachují, a celá země směřuje zase do stavu, kdy zde bude pouze a jen jeden zaměstnavatel. Což vyhovuje hlavně lidem, kteří se o nic nikdy nepokusili.
Pse, zajímá mě proč nejdeš někam do boudy a nebo jeskyně, kde ti bude dobře od toho špatného světa? Jo, aha, ty chceš, aby se celý svět přizpůsobil tvému vnímání světa.

Stejně tak, jako kritizuji mladého progresivistu, který jede Uberem, popíjí latéčko a píše si na svůj Twitter statusík o tom jak je kapitalismus špatný, tak i u těchto zpátečníků budu kritizovat, že píšou rádoby uvědomělé srance o tom, jak byla doba bez penicilínu strašně hot, ale bez protestů využijí naprosto všech výdobytků dnešní doby. Se rychle zapomíná na fronty s hajzpapírem, když si můžeš koupit padesátivrstvý levandulový s obrázkem pandy. Jenže tohle všechno tu máme právě proto, že někdo zvedl zadek, vyšel ze své komfortní zóny a šel dělat věci lépe a jinak než ostatní. Rozhodně ne proto, že máš radost z toho, jak sousedovi krachuje kvůli pandemii byznys.

Nejde o jednoho člověka, který píše nesmysly s profilovkou psa. Nechci tady dissovat zřejmě starou paní, která vzpomíná na bolševika v dobrém, protože měla dostatek kolagenu v kloubech. Ze stejného důvodu jsem odstranila její jméno a neuvedu ani diskusi ve které, figurovala. A ani si nesmyslím, že tohle pindání je výsadou jedné generace. Radost z cizího neúspěchu není podmíněna věkem, ani sociálním statutem. Nechci, a nemám zapotřebí hledat společné rysy těch, kterým dělá radost něčí neúspěch. Raději zkusím pár věcí, které by mohly pomoci.

Nechejme na lidech zodpovědnost

Haha, ses zbláznila, ne? To vidíme jak vypadá, když něco lidem dovolíme. Hned vyběhnou na Riegerovy sady a popíjí tam pivo. Jo, a to je přesně to, o čem mluvím. Na rok lidi zavřeme do ohrádky, a pak se divíme, že s prvním sluníčkem vyběhnou jak pomatená zvěř. Žádný příčetný není schopen říct, že by se situace ze dne na den zlepšila, kdyby se všechna opatření zmizela jako pára pod hrncem. Ale zakázat absolutně vše, nedat lidem možnost rozhodovat, a pak ukázat zcela nulové výsledky holt přináší revoltu.

Od začátku všech zavíracích opatřeních mě zarazilo nejvíce to, že je jedno jestli máte malou hospůdku pro deset lidí z okolí a nebo vedete po celé zemi síť restaurací pro pět set hostů. Pro všechny platí stejné centrální nařízení, které velí, že dovnitř nesmí ani noha. Pak tu máme supermarkety pro stovky lidí, kde stačí nosit respirátor a na zem nakreslit značky s “dvoumetrovým” rozestupem (zkusil jste je někdo měřit?), který nikdo nedodržuje. Riziko nákazy je rozhodně vyšší v obchodech, ale nutno vzít v potaz námitku, která spočívá v tom, že lidé musí nakupovat potraviny.
Jenže tady máme podniky, které mohly být také otevřeny. Myslím si, že by řada majitelů restaurací, fitek, a dalších kývla na omezení provozu. Třeba na určitý maximální počet lidí, nebo poskytování nových respirátorů všem hostům. Rozhodně je větší riziko kupa namačkaných lidí v měsíc starém respirátoru někde ve frontě v Tescu, nežli spořádaný host, který sedí v rozestupu od dalších hostů, a sní si v klidu své jídlo.

To stejné platí u jiných druhů podnikání, od prodeje bot po obyčejné vetešnictví. Problém je, že vláda necitlivě a centrálně zakáže všechno, a očekává, že se situace vyřeší tím, že lidi budou dřepět doma a podnikatelé budou žrát tmel z oken. A pak je velmi překvapená, že s příchodem prvního teplého dne lidi vypadnou ven a na všechno se vykašlou.

Ne každý má před barákem les

Nejbližší “les” mám přes půl Prahy. Po svých se tam sice dostanu, ale po takové túře se mi již moc nebude chtít trajdat po lese a hledat veverky. A jet do lesa tramvají, která je líhní všech možných bacilů taky nepřipadá v úvahu. Co mám jako spořádaný občan dělat? Jo, ty jsi Pražák, tak můžeš trpět, třeba si lehnout a umřít. Jenže tohle teď platí pro spoustu lidí ve městech. I kdybych se rozhodla jet mimo město, tak mě zkontroluje nějaký absolvent maturitního oboru zahradník, který udělal po sedmi letech a řekne mi abych to otočila a laskavě zase zalezla do své Pražské nory. Co mi teda zbude? Jít se mačkat do Riegráčů? To bych nedělala ani v době bez pandemie. Takže dřepím doma, píšu články a vy mě čtete – Dík.

Přišla jsem s revoluční myšlenkou, která by mě a ostatním mohla pomoci, co třeba lidem dovolit sbalit si saky paky a jet na pár neděl na chalupu někam do Prdelákova? Vzít i své starouše, kteří mají průběh nemoci nejhorší. Možná by to ulevilo i přecpaným městům, kde se teď dělají fronty i na pitomý kus hlíny v parku.


Líbíl se Vám článek?

Díky darům nemusí být na webu reklama. Děkuji všem, kteří přišpeli 🙂
PayPal
Bitcoin
Bankovní převod: Platební brána
BTC adresa: 1ECxFCzP3n3t6Rq8zMcQZpkPQbw2QYchWL